Ateş Başında Oturmanın İnsan Psikolojisine Etkisi

Ateş başında olmak ister bir şöminenin karşısında ister tatlı tatlı yanan bir kandilin yanında, her şekilde romantik bir ambiyans yaratır. Daha önce tanışmadığınız insanlarla bile ateşin başındayken bir çekim hissedebilirsiniz.

Peki ateşle ilgili böylesi duyguları uyandıran şey nedir? Bilim de aynı soruyu sordu ve aradığı cevap 2014'te Alabama Üniversitesi'nden geldi. Yapılan araştırmaya göre, ateş başında insanlar çok daha sosyal oluyor. Kan basıncının düşmesine yardımcı olan ateş etkisi, insanların daha rahat olmasına katkı sağlıyor.

 

 

Alabama Üniversitesi'nin konuyla ilgili araştırma ekibinden antropolog Christopher Lynn, ateşin insanlar üzerindeki etkisini, "Kamp ateşleri ve diğer her tür ateş, çok duyarlı uyarıcılar gibi gözüküyorlar. Ateş öyle bir şey ki, tüm duyularımızdan geçerek bütün dikkatimizi bir yerde yoğunlaştırmamızı sağlıyor." şeklinde açıklıyor.

 

Southeast Louisiana Üniversitesi’nden psikolog Matt Rossano ise ateşin bizler üzerindeki bu birleştirici etkisinin atalarımdan kalma bir alışkanlık olduğunu söylüyor. Elektrikten önce ateşin aydınlanma ve ısınma gibi temel ihtiyaçlar için kullanılması, insanların ateşin etrafında toplanmasına yol açmış ve onları iş birliği yapmaya yönlendirmiştir.

 

 

Rossano, ateşin insanlarda iş birliğini nasıl güçlendirdiğini “Ateş etrafında yapılan akşam sohbetleri genellikle hikayeler anlatmaktan ya da anılardan bahsetmekten oluşur. Ayrıca ateşin gerçekten sizi tam da o mekâna ve o ana odaklaması gibi bir özelliği de vardır. Böylece insanlar dışarıdan gelen dikkat dağıtıcı unsurlara takılmak yerine, yalnızca birbirleriyle olan iletişime konsantre olurlar.” şeklinde ifade etmiştir.

Şimdi ısınmak ve aydınlanmak için ateşi kullanmak zorunda olmasak da samimi bir atmosfer yaratmak için ateşten ve ışıktan sık sık yararlanmaktayız. Özellikle cam kandil gibi hem iç hem de dış mekanlarda kullanabileceğiniz seçenekler, dilediğiniz her yerde istediğiniz ambiyansı yaratmanıza yardımcı olacaktır.