Bakımı Kolay İç Mekan Çiçekleri

Hoş kokusuyla bizi büyüleyen ve renkleriyle bizi canlandıran saksı bitkileri stresi azaltmasıyla zihnimize iyi gelirken  bir tutku ya da arkadaşlıktan ziyade son zamanlarda dekoratif bir parça olarak da kullanılmaya başlandı. Hatta öyle ki bulunduğunuz mekanın havasını tek parçayla bile farklı bir noktaya taşır oldular. Çiçeklerin gücünü evinizde hissetmek isterken çiçek bakımı konusunda  bir yerlerde hata yaptığınızı düşünüyorsanız bakımı kolay iç mekan bitkileri ve tüyolarına hazır mısınız? 
O zaman sizi saksı bitkileri arasında bakımı en zahmetsiz ve suyu en çok seven yeşil arkadaşlarımızla tanıştıralım: Barış Çiçeği! İsterseniz ofislerde isteseniz evinizde bakabileceğiniz barış çiçeği uzun ömürlü olması, suyunu aldığı sürece canlı kalmasıyla çiçek bakımında zorlananların yardımına koşuyor. Direkt güneş ışığı almayı sevmeyen barış çiçekleri aydınlık ortamlarda kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Yeşil yaprakları arasından çıkan zarif beyaz çiçekleriyle ortamın havasını değiştiren barış çiçekleri, aynı zamanda dekoratif bir parça olarak da tercih edilebiliyor.
Saksı Suluğu
 
Hem dekoratif bir parça olarak hem de doğal cilt bakımından tutun birçok alanda kendinden sıkça bahsettiren Aloe Veralar da tam sizlik! Hem bakımı hem de çoğaltılması kolay olan aloe veraları kökten ayrılma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. Saksı değiştirme döneminde köklerinden filizlenen yavru aloe veraları başka bir saksıya dikerek birçok aloe veraya sahip olabilirsiniz. Her zaman güneş ışığı alan, aydınlık yerlerde kolayca yetişebilmektedir. Hem cildinize hem dekorasyonunuza iyi gelecek aloe veralarla, çiçek bakmanın zevkini  yaşayabilirsiniz.
Saksı Suluğu
Kılıç Çiçeği: Yıllardır hemen her evde gördüğümüz büyüdükçe insanı şaşırtan ve bakımı kolay bir çiçektir. Ülkemizde “Peygamber Çiçeği” olarak da bilinen kılıç çiçeği dayanıklı olmasıyla da bilinir. Güneş alan yerleri seven kılıç çiçeği,  fiziksel özellikleri sayesinde hemen her ortama kolayca sığabilmektedir. Farklı hava şartlarında da gelişimini sürdürebilen bu yeşil arkadaşımız çiçek bakımında zorlananların yüzünü güldürmüyor değil.
 
Saksı Suluğu
Son zamanlarda çok sık gördüğümüz deve tabanı, hem saksı çiçeği  hem de dekoratif parçalardan biri. Büyük yeşil yapraklarıyla tropikal kökenli bu yeşil arkadaşımız büyük saksıları tercih etmekte. Toflu ve kumlu toprakta daha iyi yetişen deve tabanının en hassas olduğu konu ise sulama! Düzenli ve kontrollü sulamaya bayılıyorlar. Düzenli sulama konusunda sorun yaşayanlarınız varsa cam saksı suluğundan yararlanabilirsiniz. Direkt güneş görmemesi gereken deve tabanlarının saksı değişimi de 2-3 yılda bir yapılıyor.