Saksı Bitkileri ile Evinizde Küçük Bir Orman Yaratın!

Modern dönem insanları olarak şehir hayatının yorucu koşuşturmacası, hava kirliliği ve stresiyle baş etmek için birçok yönteme başvuruyoruz. Spor yapmak, farklı hobiler edinmeye çalışmak ve saksı bitkileri bakımı belki de listenin başında yer alanlardan sadece bazıları. Bunlar arasında en zahmetsizi ve herkes tarafından ulaşılabilir olanı ise saksı bitkileri.

Doğanın ve bitkilerin gücünü hissetmek için en son doğada geçirdiğiniz zamanı düşünün. Gördüğünüz ağaçları, bitkileri, kuş seslerini, toprağın kokusunu hatırlayın. Doğanın insan üzerindeki rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisini inkar etmek pek mümkün değil. Peki bu duyguları saksı bitkileri ile evlerinize taşısanız? Gelin bu duyguyu sürdürülebilir kılmak ve evlerinizde küçük bir orman yaratmak için neler yapabileceğimize adım adım bakalım.

Saksı Bitkileri Nasıl Bakılır?


Saksı bitkileri nasıl bakılır ya da bitki bakımında püf noktalar nelerdir sorularına alacağınız cevaplar size kendi ormanınızı oluşturmada yol gösterecektir. Saksı bitkisi bakımı ilk başta gözümüzü korkutsa da aslında çok da zahmetli olmayan bir alan. Bu konuya birazdan değineceğiz. Öncelikle yaratacağınız ya da hali hazırda evlerinizde bulunan çiçeklerle düzenleyebileceğiniz minimal ormanın ilk adımı olarak doğadaki çeşitliliği referans alabilirsiniz. Birbirinden farklı tür ve boyutlardaki bitkilerin, çiçeklerin bir yansımasını evlerinize taşıyabilir; ya da evlerinizdeki çiçekleri çoğaltarak bu çeşitliliği yakalayabilirsiniz. Sarmaşıklar, salon bitkileri, bakımı zahmetsiz kaktüs ve sukulentler size saksıda bitki yetiştirme konusunda kolaylık sağlayacak bitki türleri olabilir.


Saksı bitkisi bakımında dikkat etmeniz gereken ilk adım ise bitkilerin büyüklüklerini dikkate alarak rahatça kök salabileceği, toprağa tutunabileceği doğru saksı modelini seçmek olacaktır. Saksıda bitki yetiştirme konusunda bir diğer önemli alan da toprak seçimi olacaktır. Her bitkinin kendi ihtiyacı olan toprak tipinde daha iyi yetiştiğini göz önünde bulundurursak doğru toprağı seçerek çiçeklerinizin daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlayabilirsiniz.


Çiçeklerinizi uygun saksı ve toprakla birleştirip güzel bir alan oluşturdunuz. Sıra geldi onları sulayarak canlı ve hoş bir görünüm kazandırmaya. Her zaman canlı görünen ve büyüyen çiçeklerin en temel ihtiyacı kuşkusuz sevgi ve düzenli sulama. Düzenli sulamanın hayati önemini stresli geçen günlerin ardından çiçeklerimiz kurumadan ya da fazla su verdiğimiz için çürütüp öldürmeden pek fark etmemiz mümkün olmuyor.

Eğer düzenli sulama konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bitki dekorasyonuna da katkı sağlayacak saksı sulukları ile uzun süreli ve düzenli sulama yapabilirsiniz. Artık bitkilerinizi güneş ışığı alan bir ortamda da uzun süre boyunca konumlandırabilirsiniz. Evlerinizde yaratacağınız küçük ve sürdürülebilir bir ormanla siz de stresten uzaklaşabilirsiniz.