Saksı Bitkileriniz İçin Kolay ve Doğal Gübre Yapımı

Evlerinizde rengarenk çiçekler yetiştiriyorsanız doğal gübreleme yöntemi hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Farklı çoğaltma yöntemleri ya da tohumlamayla yetiştirmeye başladığınız her bitkinizin bizlere daha uzun süre eşlik etmesini kim istemez?

Saksı bitkileriniz daha sağlıklı ve uzun süre canlı kalmak  için  bazen takviyeye ihtiyaç duyarlar. İster büyük bir salon bitkisi olsun isterse küçük  bir saksı bitkisi olsun, takviye onların canlılığını korumalarına yardımcı olur. Bu takviyelerin kimyasal değil doğal olması onlar için daha da faydalıdır.


Bitkilerinizin ihtiyacı olan takviyeler aslında gün içerisinde yaptığınız birçok şeyin içinde gizli olduğunu söylesek. Nasıl mı? Örneğin kahvaltı için hazırladığınız yumurtanın kabuklarında ya da yemek yapmak için kabuğunu soyduğunuz meyve sebzelerde. Şimdi adım adım evinizde nasıl doğal gübre yapacağınıza bakalım;

1- Haşlanmış Yumurta Suyu ve Yumurta Kabuğu

Bitkilerinizin canlılığını korumasının en zahmetsiz yöntemlerinden biri; haşlanmış yumurtanın suyu. Çoğunlukla sabahları tercih ettiğimiz haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin! Haşlanmış yumurtanın suyunu soğumaya bırakıp, soğuduktan sonra yetiştirdiğiniz bitkilerinize verin. Yumurtanın kabuğunda bulunan vitaminler çiçeğinizin canlanmasına yardımcı olur. Her saksı için 1 - 2 yemek kaşığı yumurta suyu yeterli olacaktır.

Haşlanmış yumurta suyundan faydalandığımız gibi yumurtanın kabuğundan da faydalanabiliriz. Yumurtanın kabuklarını atmadan, ufak parçalar haline getirip bitkinizin toprağına serpiştirebilirsiniz. Bu sayede toprağın verimini arttırırken çiçeğinizi olası haşerelerden de korumuş olursunuz.

2- Meyve & Sebze Kabukları

Kabuklarını soyarak tükettiğiniz meyve ve sebzelerin kabuklarının bir kısmını atmayarak doğal gübre yapımına başlayabilirsiniz. Atmadığınız meyve ve sebze kabuklarını bir kaseye alıp üzerine sıcak su ekleyin. Suyun soğumasını bekledikten sonra bitkilerinize bu suyu verebilirsiniz.

Yine haşladığınız sebzelerin suyunu dökmek yerine soğumasını bekleyip onları da bitkilerinize verebilir, sağlıklı yetişmesini sağlayabilirsiniz.

3 - Muz Kabukları 

Evet, kulağa tuhaf gelebilir ama potasyum zengini muz şimdi çiçeklerinizin de yardımına koşuyor! Size faydası olduğu kadar çiçeklerinize de kabuğuyla fayda sağlayan muz, doğal gübreleme yöntemleri arasındaki en ilgi çekici olanlardan; çünkü etkilerini hızlıca görebiliyorsunuz.

Muz kabuğunu alıp üzerini geçecek kadar su ekleyip kaynatın ve soğumasını bekleyin. Soğuyan suyu saksılarınızın miktarına göre pay ederek verin. Çiçeklerinizin hemen canlanmaya başladığını görebilirsiniz.

4 - Çay Posası

Belki de doğal gübreleme yöntemleri arasında en zahmetsiz şekilde yapabileceğiniz gübreleme yöntemlerinden bir diğeri çay posası. Dünyada en fazla çay tüketen ülkelerden biri olarak hemen hemen her gün evde birkaç defa çay demliyor ve daha sonra posasını döküyoruz. 

Fakat çay posası bitkiler için çok faydalı!

Birkaç öğünlük çay posalarını bir kapta biriktirebilir ve saksı sayınıza göre pay edebilirsiniz. Haftada bir defa gerçekleştirebileceğiniz bu yöntemle bitkilerinize doğal gübreleme yapmış olur ve bitkilerinizin daha sağlıklı, canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.